×
Michał Mroczka
Michał Mroczka urodził się w 1984 roku w Lipnicy na Podkarpaciu. Ze sztuką jest związany od najmłodszych lat – ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Rzeszowie ze specjalizacją snycerstwo. W 2009 roku zdobył dyplom z malarstwa na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od 2007 roku jest członkiem grupy artystycznej "Niezależna Akademia Frenetyków". W 2010 roku współzałożył autonomiczną lubelską galerię "Kamienica Cudów". Należy również do Stowarzyszenia Pracownia Otwarta w Lublinie.

Jego prace były prezentowane na wielu wystawach indywidualnych i kilkudziesięciu wystawach zbiorowych zarówno w Polsce, jak i za granicą. Jest laureatem Złotego Liścia w kategorii Nagroda Specjalna Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ponadto, był finalistą Grand Prix Fundacji im. Franciszki Eibisch w 2015 roku oraz finalistą konkursu Konfrontacje Sztuki 2016 organizowanego przez Mazowiecki Instytut Kultury. W roku 2016 był również półfinalistą konkursu Arte Laguna w Wenecji. Jego dzieło zostało wybrane na okładkę książki Mariusza Szczygła zatytułowanej "Nie ma", za którą autor otrzymał Nagrodę Literacką Nike w 2019 roku.

Michał Mroczka – jaka jest jego sztuka?


Tematyka po jaką najczęściej sięga artysta jest związana z motywami geograficznymi i naturą. Mroczka w swoich obrazach pokazuje różne odsłony dobrze znanych miejsc i wzbogaca odbiorcę o nowe, nieznane dotąd wizje świata. Malarz inspiruje się w dużej części ojczyzną i wielokrotnie odwołuje się do polskiej kultury i przyrody. Sztuka jest dla niego formą wyrażania patriotyzmu i sposobem na udzielanie komentarza na temat współczesnych wydarzeń.

Twórczość Michała Mroczki charakteryzuje się mnogością barw i faktur. Artysta, oprócz klasycznych technik takich jak akryl na płótnie, sięga po rozmaite media, osiągając nowoczesne efekty. Warto dodać, że Mroczka nie trudni się jedynie malarstwem – w jego portfolio można odnaleźć również prace ceramiczne, asamblaże, a nawet przestrzenne makiety.

Wizja świata okiem artysty


Dzieła Mroczki przedstawiają rzeczywistość przez pryzmat bujnej wyobraźni artysty. Przykładowo, twórca lubi osadzać miejski pejzaż w nietypowych okolicznościach, takich jak dżungla, spowita mistycznym, kolorowym światłem. Świat z obrazów Mroczki przywodzi na myśl surrealistyczne kompozycje, w których realizm miesza się z nieoczywistym i kreatywnym pomysłem.
Filters
Categories
Availability
Format
Show moreShow less

List of products by artist Michał Mroczka

Filters

There is 1 product.

Showing 1-1 of 1 item(s)

Category
Painting
Subcategory
acrylic
Material / Technique
acrylic on canvas
Format
level
Height (cm)
90
Width (cm)
120
Topic
Animal studies

Ask about product price

Zebranie anarchistyczne

Zebranie anarchistyczne


Please fill below informations. Customer service will contact with You soon as is possible.

*

* Required fields

Cancel or  

close Shopping Cart