×
Dorota Jabłońska-Gralak
Dorota Jabłońska-Gralak to polska artystka wielu talentów. Ukończyła PLSP w Częstochowie, a w latach 1996 i 1999 otrzymała stypendium Prezydenta Miasta Częstochowy. Z rodzinnym miastem Jabłońska-Gralak jest związana nie tylko twórczo, ale i społecznie – od 1999 do 2011 roku obejmowała stanowisko Prezesa Fundacji Wspierania Kultury „Jasnachmura".

Jabłońska-Gralak brała udział w wielu wystawach - indywidualnych i zbiorowych. Jej prace parokrotnie były pokazywane w obiektach kultury na Śląsku, np. w Galerii INNY ŚLĄSK i BWA w Częstochowie. Artystka współpracowała również przy realizacji Narodowego Programu Ministra Kultury i Sztuki „ZNAKI CZASU" Konduktorownia 2008-2009. Angażuje się także w wydarzenia medialne, realizując koncerty i muzyczne wideoklipy.

Dorota Jabłońska-Gralak charakterystyka stylu


Najwyższą formą artystycznego przekazu Doroty Jabłońskiej-Gralak jest malarstwo. Artystka w swojej twórczości sięga po różne techniki, takie jak olej i akryl na płótnie oraz kolaż i rozmaite media mieszane i własne. Preferuje duże formaty, które w pełni oddają siłę malarskiego impulsu. Charakterystyczną cechą pracy artystki jest również twórczość cykliczna.

Obrazy Jabłońskiej-Gralak odznaczają się dużą ekspresją ujętą zarówno w kompozycji, jak i kolorystyce. Malarka buduje swoje dzieła zamaszystymi ruchami pędzla, co skutkuje dynamiką przestrzeni na płótnie. Paleta barw obrazów artystki obejmuje rozmaite kolory – często dominantę stanowi jedna barwa, która wydobywa siłę pozostałych. Malarka chętnie posługuje się bielą i czernią oraz kolorami podstawowymi i pochodnymi, np. błękitem i zielenią.

Taszyzm w twórczości artystki


Powstały po II wojnie światowej w Europie taszyzm jest kierunkiem wywodzącym się z abstrakcji niegeometrycznej. Cechuje go przede wszystkim silny ładunek emocjonalny, co czyni z niego europejski odpowiednik wywodzącego się z USA abstrakcyjnego ekspresjonizmu. Taszyzm to określenie, które – według samej artystki – najlepiej definiuje twórczość Doroty Jabłońskiej-Gralak.

Obrazy malarki powstają jako wynik artystycznego gestu, podyktowanego jej wewnętrznymi przeżyciami i twórczym impulsem. Malarstwo Jabłońskiej-Gralak jest przede wszystkim intuicyjne – artystka prawie nigdy nie stosuje szkicu i nie planuje swoich działań. Na portfolio malarki składają się prace abstrakcyjne, jednak czy należy w nich szukać narracyjności czy nie, to pytanie otwarte, skierowane do odbiorców jej sztuki.

List of products by artist Dorota Jabłońska-Gralak

There is 1 product.

Sort by:
Showing 1-1 of 1 item(s)

Category
Painting
Subcategory
Oil
Material / Technique
oil/acrylic on canvas
Format
vertical
Height (cm)
118
Width (cm)
58
Year
2022
Topic
Abstraction

Ask about product price

Kompozycja pejzażowa

Kompozycja pejzażowa


Please fill below informations. Customer service will contact with You soon as is possible.

*

* Required fields

Cancel or  

close Shopping Cart