Bartosz Banasik – kim jest i co go inspiruje?
Stopień magistra sztuki uzyskał na
Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Studia ukończył w 2017 r. z dyplomem na Wydziale Rzeźby. W 2018 r. założył własną pracownię rzeźbiarską, którą do dziś rozwija. Banasik realizuje zarówno prace plenerowe jak i przeznaczone do wnętrz, a od niedawna zajmuje się także projektowaniem biżuterii. Jako twórca angażuje się społecznie i charytatywnie oraz bierze udział w organizacji wydarzeń artystycznych.
Dla Bartosza Banasika największą inspiracją jest człowiek, który jest w większości tematem jego rzeźb. Różnorodność ludzi, ich emocje i przeżycia to przedmioty fascynacji rzeźbiarza. Banasik tworząc chętnie odwołuje się do wielu stron ludzkiej natury i do tematu postaci podchodzi niezwykle obszernie. W jego portfolio można zatem znaleźć nie tylko portrety, ale również kompozycje w pełnej postaci i płaskorzeźby czy formy bardziej odrealnione i abstrakcyjne.
Wielość technik i pomysłów
Dokonując przeglądu dzieł rzeźbiarza dostrzegalna jest wielość materiałów po jakie sięga. Wśród tych tworzyw można wymienić: kamienie, brązy, żywice, srebro, glinę, drewno oraz techniki własne. Wybór danego materiału jest uzależniony od tego, co i w jaki sposób pragnie zobrazować artysta. Nie przywiązując się do konkretnej techniki, Banasik może podążać za rozmaitymi pomysłami jakie podsuwają mu klienci, oraz jego własna wyobraźnia.
Niezależnie od postaci jaką ma przybrać jego rzeźba, artysta zawsze podchodzi do jej wykonania z precyzją i dbałością o każdy detal. W przypadku portretowanych osób, Banasik wykonuje dokładne studium danej twarzy, którą dzięki temu można z łatwością zidentyfikować. Do najpopularniejszych wizerunków pośród prac rzeźbiarza należą m.in.: Robert Makłowicz, Mata, czy Robert Lewandowski. Analiza ludzkiego ciała nie obejmuje jedynie jego twarzy – znajomość anatomii całej postaci jest fundamentalna dla twórczości Bartosza Banasika.
Półpostacie i płaskorzeźby to także formaty, którymi może się pochwalić artysta. Ich realizacje mają wiele zastosowań, od użytkowych – chociażby o funkcji sepulkralnej – po czysto dekoracyjne. Warto także pamiętać o rzeźbach artysty, które, w odróżnieniu od reszty, nawiązują do świata fauny i flory. Można wśród nich znaleźć takie figury jak kot, czy gałęzi drzew. Twórczość Banasika przemawia do opinii publicznej klarownością formy i walorami estetycznymi, dzięki czemu odnosi sukces na rynku sztuki.