close
Po prostu zacznij szukać...

 

 

 

Nieoczywiste formy, odważne kolory i ciekawe idee to cechy wspólne nowoczesnej ceramiki. Przyjrzyjmy się najciekawszym propozycjom ze świata gliny.

1. Porcelana Dominiki Donde

Ceramika Dominiki Donde zachwyca lekkością i sprawia wrażenie zrobionej z delikatnej tkaniny. Dominika Donde jest artystką urodzoną w 1975 w Warszawie. Ukończyła filologię romańską oraz podyplomowo ceramikę uzyskując dyplom artysty plastyka. Jako jedyna Polka ukończyła prestiżowy kurs ceramiki w paryskim Narodowym Muzeum Ceramiki, a jej prace były prezentowane między innymi na wystawach indywidualnych w Paryżu oraz w paryskim Louvrze. Specjalizuje się w instalacjach z porcelany, formach przestrzennych oraz sztuce małego przedmiotu. Fascynują ją nurty ekologiczne w sztuce, czego efektem jest stworzona przez Dominikę kolekcja Ecoporcelany.

 

“Touch of gold”

 

“Touch of gold”

 

”Artysta jest jak żywioł, nie szczędzi środków. Zawsze w drodze, z cichym westchnieniem pokory dla dawnych mistrzów.” – Dominika Donde

 

Talerz Pelplum

 

“For Basia”

2.   Filiżanka z myślą o naszej planecie

Feroces to kolekcja ceramicznych filiżanek, które powstały w wyniku inspiracji zagrożonymi gatunkami zwierząt. Zostały zaprojektowane przez Marcela Cerdy, który nadał im kształty zwierząt, żyjących w Meksyku. Seria Feroces składa się z ośmiu elementów i przedstawia m. im.: wilka meksykańskiego, wodnika cienkodziobego, szopa karłowatego czy jaguara. Jak wyjaśnia Cerda, inspiracją była dla niego waleczność tych zwierząt oraz ich miłość do życia. Barwy tych naczyń są typowe dla tradycyjnej meksykańskiej ceramiki. Obecnie filiżanki Feroces są wystawiane w Muzeum Sztuki Współczesnej (MUNAL) w Meksyku.

Marcelo Cerda studiował projektowanie produktu na Universidad Autónoma de San Luis Potosí oraz uczył się projektowania zabawek na Uniwersytecie Centralnego Lancashire.

 

 

Co roku z powierzchni Ziemi znika ponad 20 tysięcy gatunków zwierząt. 

 

 

“Podczas następnej przerwy na kawę poświęć chwilę na refleksję i zrozumienie innych istot żywych, a w szczególności na zagrożone gatunki zwierząt.”

 

 

 

 

 

3.  Wazony Anissy Kermiche

Anissa studiowała inżynierię i informatykę, kiedy po kilku latach ogarnęła ja nuda i skłoniła do porzucenia zawodu inżyniera. W zamian za to zdecydowała się rozpocząć studia jubilerskie w londyńskiej Central Saint Martins. Jej odważne posunięcie opłaciło się i w 2016 roku poskutkowało imponującą premierą biżuterii. Kolczyki, bransoletki i wisiorki Anissy pokochały gwiazdy takie jak Lili James czy Gigi Hadid. Okazało się jednak, że biżuteria to nie jedyna pasja projektantki. Kermiche stworzyła całą serię ceramiki użytkowej inspirowanej kobiecymi kształtami, w skład której wchodzą dzbanki, wazony, solniczki, świeczniki oraz puzderka na biżuterię.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4. Porcelana z więziennej celi

TATOOTABOO to kolekcja porcelany stworzona przez graficzkę i projektantkę Magdę Pilaczyńską oraz reżysera Sambora Wilka, a inspiracją do jej powstania były więzienne tatuaże. Jak mówi projektantka ” Malunki na skórze to bardzo charakterystyczny element więziennej subkultury. Maja one swoja symbolikę, znaczenie, a niektóre wręcz emocjonalna mistykę. Choć dla społeczeństwa mogą wydawać się tandetne, niezrozumiałe i groźne, to właśnie tatuaże mówią sporo o życiu, przeszłości i kryminalnym dorobku więźnia.” Kolekcja Tatootaboo składa się z filiżanek, kubków, dzbanków, talerzy, cukiernicy oraz wazy.

Magda Pilaczyńka jest graficzką, ilustratorką oraz projektantką, od dawna pracującą z ceramiką. Dwie kolekcje wzorów na porcelanę jej autorstwa, stworzone dla marki Kristoff Fine Porcelain, zostały nagrodzone tytułem Musi Have na festiwalu Łódź design 2013. Magda jest również założycielką i właścicielką marki Look At Me Plates.

 

 

 

 

This site is registered on wpml.org as a development site.