close
Po prostu zacznij szukać...

 

Galeria i Dom Aukcyjny ToTuart

wraz z Muzeum Miasta Gdyni

zapraszają na wystawę „Siudmak. Wokół Diuny”. 

Ekspozycja towarzyszy 49. Festiwalowi Filmów Fabularnych i prezentuje rzadko

pokazywane, okładkowe obrazy oraz rysunki autorstwa Wojciecha Siudmaka.

Na wystawie znajdą się również wykonane z brązu rzeźby artysty

inspirowane światem powieści Franka Herberta.

 

Wystawę będzie można oglądać od 23 do 29 września 2024 

(z wyjątkiem piątku), a uświetni ją spotkanie z artystą

i odsłonięcie najnowszej rzeźby „Asteroida” (wtorek, 24.09, godz. 16:00).

Kuratorami wystawy są dr Anna Śliwa z Muzeum Miasta Gdyni

oraz Dominik Zieliński dyrektor zarządzający Galerii i Domu Aukcyjnego ToTuart.

 

 

„Siudmak. Wokół Diuny”

 

Powieść Diuna autorstwa amerykańskiego pisarza gatunku science fiction Franka Herberta (1920-1986) ukazała się w 1965 roku i od razu zdobyła uznanie czytelników i krytyków. Sukces powieści skłonił Herberta do stworzenia cyklu Kroniki Diuny, więc za życia pisarza powstało jeszcze pięć kolejnych części. Po jego śmierci serię kontynuowali syn Brian Herbert z Kevinem Andersonem, publikując w latach 1999–2016 czternaście kolejnych części. Wielokrotnie nagradzana i sprzedawana w rekordowych egzemplarzach inspirowała reżyserów filmowych i twórców gier.

Historia ekranizacji powieści rozpoczyna się już na początku lat siedemdziesiątych, kiedy producent Arthur P. Jacobs zakupił prawa do ekranizacji powieści. Po jego nagłej śmierci prawa autorskie sprzedano, a reżyserię powierzono Alejandrowi Jodorowsky’emu. W obsadzie filmu przygotowywanego z nieznanym wcześniej rozmachem mieli się znaleźć m.in. Salvador Dalí (1904-1989) czy Mick Jagger, a za ścieżkę dźwiękową miała odpowiadać dzisiaj już legendarna grupa Pink Floyd. Jako scenografów angażowano Hansa Rudolfa Gigera (1940-2014) i Jeana Girauda (1938-2012), znanego jako Moebius. Z powodów finansowych filmu wtedy nie zrealizowano. Dopiero kolejny producent, Dino De Laurentiis (1919-2010), zrealizował pierwszą ekranizację Diuny. Chociaż za reżyserię miał wówczas odpowiadać Ridley Scott, to ostatecznie David Lynch nakręcił film, którego premiera miała miejsce w grudniu 1984 roku. Plany stworzenia kolejnych części reżyserowanych przez Lyncha nie doszły do skutku.

Kolejnej ekranizacji powieści podjął się kilka dekad później kanadyjski reżyser i scenarzysta Denis Villeneuve, który już jako kilkunastoletni chłopiec zapamiętał charakterystyczną okładką Diuny zilustrowaną właśnie obrazem Siudmaka Mesjasz z 1982 roku. Reprodukcje obrazów artysty – jako jednego ze współtwórców nurtu fantastyki naukowej we Francji – były umieszczane przez aż trzydzieści pięć lat na okładach książek science fiction wydawnictwa Pocket. Film Villeneuve’a miał swoją premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji w 2021, a jego druga część w lutym 2024 roku. Na 2026 rok planowana jest premiera kolejnej. Pierwsza część została nagrodzona między innymi statuetkami Oscara w aż sześciu z dziesięciu nominowanych kategoriach oraz Złotym Globem. 

Na wystawie w Muzeum Miasta Gdyni towarzyszącej 49. Festiwalowi Filmów Fabularnych prezentowane są rzadko pokazywane, okładkowe obrazy oraz rysunki autorstwa Wojciecha Siudmaka, które uświetniają wznowiony w 2007 roku przez Dom Wydawniczy REBIS cykl Kroniki Diuny. Na ekspozycji znajdują się również wykonane z brązu rzeźby Siudmaka inspirowane światem powieści: Metamorfoza, Strażnik pustyni oraz premierowo odsłonięta w dniu wernisażu tej wystawy Asteroida.

Życzymy inspirującej podróży do światów Wojciecha Siudmaka i Diuny!

 

kuratorka wystawy dr Anna Śliwa

kurator wystawy Dominik Zieliński

 

 

This site is registered on wpml.org as a development site.