×
Michał Puszczyński
Michał Puszyński to artysta, którego głównymi formami przekazu jest ceramika i rzeźba. Wykształcenie artystyczne zdobywał w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Częstochowie, a następnie na Wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Obecnie, dalej związany z ASP we Wrocławiu, gdzie pracuje jako wykładowca na Wydziale Ceramiki i Szkła oraz Wydziale Rzeźby i Mediacji Sztuki.

Michał Puszczyński – co go wyróżnia?


Puszyński zasłynął jako prekursor wykorzystywania dalekowschodnich metod wypalania ceramiki na polskiej scenie artystycznej. Tworząc swoje dzieła, stosuje wypalanie drewnem w wysokich temperaturach, zaś do wykonywania zdobienia wykorzystuje naturalne szkliwo popiołowe.

Charakterystyka twórczości


Jak twierdzi sam artysta, jego twórczość to próba dotarcia do genezy ceramiki, rzeźby i architektury. Fascynuje go prostota, proporcje i skala prac, które grają w jego twórczości pierwsze skrzypce. Tworząc, skupia się na prostych formach, szukając w nich ekspresji i odrzucając pojęcie perfekcji. Przyglądając się jego dziełom rzuca się w oczy prostota bryły przełamana nieoczywistymi wykończeniami, załamaniami formy, grą z proporcjami. Stawia skalę, jako medium przekazu artystycznego, na równi z kolorem czy kształtem, ponieważ uważa, że ,,skala (...) zmienia całkowicie relację między materią, a człowiekiem". Zgodnie z tym przekonaniem, próżno szukać u Puszyńskiego jaskrawych barw – artysta stosuje wyłącznie kolorystyczny naturalizm, wprowadzając w swoich dziełach odcienie bieli, brązu i czerni, okazyjnie połączone z klasycznym dla ceramiki pomarańczem.

Michał Puszczyński – działalność artystyczna w Polsce i za granicą


Artysta brał udział w ponad 200 wystawach, sympozjach i projektach artystycznych w Europie, Stanach Zjednoczonych oraz Azji. Wśród osiągnięć na arenie krajowej, ma na koncie m.in. tytuł laureata Nagrody Marszałka Śląskiego dla Młodych Twórców, stypendium Młoda Polska, oraz stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ponadto, jest laureatem Fulbright Senior Award 2019-2020, a także członkiem International Academy of Ceramics z siedzibą w Szwajcarii i Amerykańskiej National Council on Education for the Ceramic Arts (NCECA).
Filters
Categories
Availability
Show moreShow less

List of products by artist Michał Puszczyński

Filters

There is 1 product.

Showing 1-1 of 1 item(s)

Category
Sculpture
Subcategory
ceramics
Material / Technique
ceramics
Height (cm)
90
Width (cm)
50
Depth (cm)
16
Topic
Abstraction

Ask about product price

Z cyklu Ekspansja - 4

Z cyklu Ekspansja - 4


Please fill below informations. Customer service will contact with You soon as is possible.

*

* Required fields

Cancel or  

close Shopping Cart