Skowrońska Ewelina

Ewelina Skowronska (ur. 1980) – artystka wizualna, która w swojej twórczości wykorzystuje głównie techniki z obszaru grafiki warsztatowej oraz ceramiki, tworząc prace na pograniczu abstrakcji i figuratywności.
W 2014 ukończyła z wyróżnieniem Ilustrację oraz Sztuki Wizualne na prestiżowym University of The Arts London.
Jej prace pokazywane były miedzy innymi w Wielkiej Brytanii, Irlandii, USA, Kanadzie, Chinach, w Polsce oraz w Japonii, gdzie artystka obecnie mieszka i tworzy. W 2018 Skowrońska została finalistką konkursu Ashurst Emerging Artist Prize 2018, otrzymała nagrodę Print Prize ST Bridge Foundation, jej prace znajdują się w kolekcji Victoria and Albert Museum w Londynie, Spiral Wacoal Art Foundation, Tokio, Japonia;  Guanlan Printmaking Museum, w Chinach.
Ostatnia wystawa pt. “逸文 itsubun – Fragments of beauty” miała miejsce w MINA-TO (Spiral Omotesando, Minami-Aoyama, Minato-ku) Tokio (przy współpracy z Instytutem Polskim w Tokio 20.7. – 10.8.2020)
Kobiece ciało zajmuje czołowe miejsce w pracach Skowrońskiej. Artystka, czerpiąc z osobistych doświadczeń eksploruje zagadnienia związane z płcią, tożsamością, seksualnością, zadając pytania odnoszące się do sposobów, w jaki rasa, płeć i seksualność łączą się, tworząc złożone tożsamości. Z jednej strony ciało jest głęboko zakorzenione w znaczeniach i ograniczeniach, z drugiej strony jako istoty ludzkie, mamy subiektywne doświadczenia naszego życia wewnętrznego, w pewien sposób postrzegamy świat od wewnątrz jak i z zewnątrz.
Artystka głównie tworzy w technice sitodruku na japońskim papierze izumi.

Zapisz się do naszego newslettera

Jesteś pewny?

Proszę prawidłowo wypełnić wszystkie pola.