Blajerski Zbigniew

Urodzony w 1983 r. w Ustrzykach Dolnych.

Absolwent Wydziału Rzeźby, studiował w pracowni prof. J. Nowakowskiego na ASP im. Jana Matejki w Krakowie.

Rzeźbą pasjonuje się od ponad 15 lat – rzeźbiąc podtrzymuje rodzinne tradycje. Pierwsze moje zlecenia wykonywał pod okiem rodziców, Ewy i Marka Blajerskich. To oni zakorzenili w nim pasję pracy w przeróżnych materiałach. W ich pracowni artystycznej na Podkarpaciu, w Jarosławiu, poznał wiele możliwości wypowiadania swoich artystycznych ambicji i wizji. Później, już podczas studiów na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, stawiał pierwsze samodzielne kroki szukając odpowiednich i coraz to bardziej nowatorskich środków wyrazu. Tworzy w ceramice, drewnie, kamieniu, metalu oraz gipsach i żywicach. Często wraca do rodziców, zasięgnąć rad dotyczących zawodu.

Obecnie pracuje w Krakowie. To głównie tam samodzielnie realizuje zlecenia na zamówienie, lecz przede wszystkim własne pomysły i projekty. Praca sprawia mi mnóstwo przyjemności i satysfakcji, jakkolwiek nierzadko wymaga wielkiego wysiłku fizycznego i umysłowego.

Swoje pomysły najczęściej realizuję w ceramice, materiał ten pozwala mu na swobodę i abstrakcyjne myślenie. Do ulubionych tworzyw artysty należą poza tym drewno lipowe, dębina, orzech oraz czarny dąb. Ogromną przyjemność sprawia mu praca w kamieniu. Rzeźbił w marmurze carrara, rosso portugalo, trawertynie, wapieniu, piaskowcu i granicie.

Poza rzeźbą pasjonuje się także rysunkiem, od czasu drugiego roku studiów jest też basistą zespołu muzycznego o nazwie „Na spokojnie”, składającego się z pięciu rzeźbiarzy.

 

Wybrane wystawy:

2020 – wystawa zbiorowa, „Laboratorium Rzeźby” Centrum Praskie Koneser, Warszawa

2015 – Wystawa 10 – lecie plenerów ceramicznych w Szklarskiej Porębie – Dom Carla i Gerharta Hauptmannów – Muzeum Karkonoskie w Szklarskiej Porębie

2013 – Rzeźba utrwalona ogniem. Galeria Domu Polonii, Kraków

2013 –  Cisza Dialogu wystawa prac studentów i absolwentów pracowni rzeźby w ceramice 29.10.2013r. Galeria Lipowa 3 w Krakowie.

2011-12 – Wystawa rzeźby prof. Jerzego Nowakowskiego pt. „Moi dyplomanci i ja” z okazji jubileuszu 40-lecia pracy twórczej, Kraków.

2008 – „Fetysz”, wystawa zbiorowa malarstwo, rzeźba, grafika, rysunek, Kraków

2008 – Wystawa ceramiki w Galerii „Na Styku” chrzanowskiego MOKSiR, listopad, Chrzanów

2008 – Wystawa prac studentów pracowni rzeźby w ceramice na Wydziale Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, Bolesławiec

2008 – „Młode talenty plastyczne”, wystawa w galerii sztuki „Hortar”, Tarnów

2007 – Wystawa poplenerowa Ceramiki Artystycznej, październik, galeria Cafe Młynek, Kraków

2006 – „Natura betonu siedzisko”, wystawa kończąca warsztaty betonowe dla studentów architektury i rzeźby, Kraków

2004 – „Jubileusz 75-Lecia Krakowskiego Zoo, Plenerowa Wystawa Rzeźby i Rysunku” ,Kraków

 

Zapisz się do naszego newslettera

Jesteś pewny?

Proszę prawidłowo wypełnić wszystkie pola.